Dodano: 2022-05-05

Ostatnie wpisy:

Jak przechowywać bakalie?

Bakalie to wyjątkowo lubiana przekąska, składnik wielu potraw i deserów. Nic dziwnego, że zdarza się, że mamy w domu ich zapas! Zwłaszcza, jeśli lubimy regularnie sięgać po owsiankę, do której bakalie są idealnym dodatkiem, albo spędzamy wolny czas na pieczeniu ciast - je też trudno wyobrazić sobie bez bakalii.

Dobrze mieć świadomość, jak przechowywać bakalie, by zachowały świeżość oraz właściwości smakowe. Jeśli nie przywiązujemy do tego dużej wagi, może się okazać, że nasze ulubione suszone owoce lub orzechy stracą swoją strukturę, smak i konsystencję. Lepiej nie kusić więc losu i poznać najważniejsze zasady przechowywania bakalii! Jakie? Podpowiadamy w tym poradniku!

Bakalie w domu: skąd ich tak dużo?

Zanim przejdziemy do najważniejszych zasad porządkowania bakalii tak, by utrzymały wszystkie swoje właściwości, czas zrobić rachunek sumienia i zastanowić się, jakie błędy popełnialiśmy w przeszłości.

Największym z nich są niekontrolowane zakupy. Oznacza to, że nie skończyliśmy jeszcze jednej torebki suszonych śliwek, a już kupujemy następną. Ze względu na nieodpowiednie przechowywanie, pozostałe suszone owoce ze starej torebki wydają nam się twarde i nieodpowiednie do zjedzenia. Sięgamy więc po nową torebkę, wyrzucając niedojedzone śliwki do kosza. To duże marnowanie jedzenia, któremu dość łatwo zapobiec, dbając o odpowiednie przechowywanie bakalii.

Innym powodem tego, że w domu pojawia się nadmiar bakalii, są zakupy okazyjne, gdzie kupujemy ulubione orzechy i suszone owoce na wagę. O ile przy znajomości odpowiednich zasad przechowywania tego rodzaju produktów, byłoby to racjonalne działanie, tak przy pozostawienie bakalii w dużych, otwartych workach, których nawet nie chce nam się zawiązywać, to nic innego, niż marnowanie pieniędzy.

Najważniejsze zasady przechowywania bakalii - o czym pamietać?

Chcąc uniknąć błędów i marnotrawstwa, dobrze poznać najważniejsze zasady związane z przechowywaniem bakalii.

  • Wszystkie bakalie przechowujemy w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Tylko wtedy uchronimy bakalie przed wilgocią, wyschnięciem, utratą sprężystości i konsystencji. Mogą być to słoje lub zamykane torebki - wybór należy do nas. Pamiętajmy, że tak przechowywane bakalie mają również swoją datę przydatności do spożycia - zwykle wynosi ona około roku.
  • Trzymamy bakalie z dala od źródła ciepła - miejsce, w którym je przechowujemy, powinno być ciemne i z dala od gorąca. Nie sprawdzi się półka w nasłonecznionym miejscu. Przechowywane w takim punkcie bakalie, stracą swój smak i zanadto stwardnieją.
  • Możemy rozważyć zamrożenie suszonych owoców - dobrze sprawdzą się na przykład mrożone suszone morele, które mogą być przechowywane w zamrażalniku przez długi czas.

Wiemy już, co zrobić, by bakalie były prawidłowo przechowywane. A jakich błędów należy się wystrzegać?

 

Przechowywanie bakalii - czego się wystrzegać?

Nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi. Wprowadzenie bakalii do swojej diety to ziana na lepsze. Jednak zwykle potrzebujemy chwili, by opracować własne zasady przechowywania bakalii. Oprócz tego, jak to robić i jaki pojemnik na bakalie wybrać, możemy też zarezerwować czas na przyjrzenie się największym błędom podczas składowania bakalii w domu.

Co znajdziemy na takiej liście?

  • Przechowywanie bakalii w lodówce - nawet jeśli możemy je zamrozić, nie oznacza to, że od razu trzeba je przechowywać w lodówce. Co więcej nawet - nie można!
  • Przechowywanie bakalii w otwartych torebkach i workach - po rozcięciu górnej części lub rozwiązaniu worka, zdarza się, że zostawiamy bakalie same sobie, ze swobodnym dostępem powietrza. To duży błąd, który naraża pozostałe w opakowaniu suszone owoce i orzechy.
  • Umiejscowienie zbyt blisko źródła ciepła lub obok nasłonecznionego okna - bakalie wtedy szybko wysychają.
  • Przywiązywanie większej wagi do wyglądu pojemników niż ich szczelności - wiemy jednak, by bakalie zachowały swoje właściwości, szczelny pojemnik na nie to podstawa!
  • Nieprawidłowe otwieranie torebki z bakaliami - niektórzy producenci chcą pójść klientom na rękę, tworząc wielokrotnie zamykane, często na zasadzie strunówki, opakowania. Nieprawidłowe otwarcie torebki z rodzynkami i orzechami, tuż poniżej linii strunowego zapięcia, uniemożliwi wielokrotne skorzystanie z tego rodzaju opakowania.

Przechowywanie bakalii nie jest trudne - ale warto mieć świadomość, jak warunki, w których przechowujemy ulubione suszone owoce i orzechy, wpływają na ich wygląd, smak, konsystencję!