Dodano: 2016-11-02

Ostatnie wpisy:

Owoce i warzywa jako element well-being w biurze?

Samopoczucie ma znaczenie

Jeszcze parę lat temu to w jakiej kondycji psychicznej przychodził do firmy pracownik interesowało, co najwyżej jego samego lub jego bliskich. Dziś sytuacja się zmieniła, a odpowiedzialni pracodawcy chcą mieć wpływ również na tę sferę życia pracownika.  Z jednej strony może brzmieć to nieco przerażająco – oto praca wkracza w dosyć osobistą przestrzeń człowieka.  Spójrzmy na to jednak z drugiej strony – zmiana podejścia firmy do pracowników, troska o ich większy komfort psychiczny i fizyczny, może przynieść samym zatrudnionym wiele korzyści. Co więcej, beneficjentem tych zmian nie będzie sam pracodawca, ale rodzina, znajomi pracownika a przede wszystkim – on sam. Właśnie z takich potrzeb narodził się firmowy nurt well-being.

Filary „dobrostanu”

Instytut Gallupa, we współpracy z firmą Healthways, przygotował listę 5 kluczowych czynników wpływających na tzw. dobrostan czyli well-being – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Well-Being Index  zawiera, następujące punkty:

1. Sens (Purpose)
2. Relacje (Social)
3. Finanse (Financial)
4. Społeczność (Community)
5. Fizyczne (Physical)

Patrząc całościowo na wszystkie wymienione czynniki, można dojść do kilku kluczowych wniosków. Mówiąc w dużym uproszczeniu, do osiągnięcia well-being potrzebne jest poczucie sensu, lubienie tego co robimy, budowanie pozytywnych relacji z otoczeniem w tym związków uczuciowych, poczucie bezpieczeństwa finansowego, przynależności do społeczności, w której żyjemy oraz dobre zdrowie fizyczne.

Wydaje się, że w zaspokojeniu wszystkich 5 czynników największe znaczenie ma zaangażowanie samej osoby – nie można temu zaprzeczyć.  Jednak jeśli odniesiemy Well-being Index do miejsca pracy, okaże się, że firma jest w stanie swoimi działaniami wesprzeć większość z wymienionych obszarów. Dlaczego więc miałaby tego nie zrobić?

Well-being drobnymi krokami

Realizacja planu well-being w miejscu pracy może wiązać się z opracowaniem całej strategii dobrostanu w organizacji i jej konsekwentną realizacją. Jednak wydaje się, że i mniejsze firmy, które nie przypiszą tym działaniom cech dużego projektu, mogą mniejszymi krokami, ale konsekwentnie, wspierać swoich pracowników w dążeniu do osiągnięcia samozadowolenia – tak w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym.

Oto 3 działania, które mogą wpłynąć na komfort pracy i zadowolenie pracowników:

  1. Pomaganie innym – wolontariat pracowniczy

Wspólne działania zmierzające nie tylko do realizacji kolejnych punktów z listy zadań od przełożonego, ale do pomocy innym, zupełnie obcym i anonimowym dla nas ludziom, to sposób na zacieśnianie więzi w zespole,  jak również budowanie poczucia zadowolenia z samego siebie.

  1. Owoce i warzywa – zdrowe przekąski w pracy

Korzyści z jedzenia owoców i warzyw jest wiele. Wiadomo też, że wpływają one na pracę naszego mózgu, wzmacniają oporność i chronią od chorób, co w miejscu pracy może przełożyć się na realne korzyści dla pracodawcy. Mówimy tu o większym zaangażowaniu w wykonywaną pracę, kreatywności, mniejszej absencji chorobowej. Dostarczanie sobie zdrowych przekąsek w ciągu dnia, może również przyczynić się do zmiany nawyków w życiu prywatnym i korzyści dla całej rodziny.

  1. Aktywność fizyczna w miejscu pracy

Wspólne bieganie, gra w piłkę nożną, siatkówkę, a może lekcje jogi? Aktywność fizyczna niezależnie od formy jaką przybiera, przynosi zdecydowanie wiele korzyści. Jeśli pracodawca zdecyduje się na tego typu inicjatywy zyska nie tylko bardziej zadowolonych z życia i efektywniejszych pracowników, ale i zgrany zespół!

Pomysłów na aktywności wpisujące się w pracowniczy nurt well-being można mnożyć. Jedno jest pewne – to jak czuje się pracownik w miejscu pracy ma znaczenie, jeśli chcemy budować efektywny zespół, w którym osoby pozostaną na dłużej.