Dodano: 2018-07-25

Ostatnie wpisy:

Śliwki – zdrowa przekąska w biurze

W Polsce sezon na śliwki trwa od lipca do września. Jednak ich smakiem możemy cieszyć się przez cały rok, ponieważ występują w różnych postaciach. Zarówno śliwki suszone, jak i świeże są bogatym źródłem witamin i minerałów. Jakie cenne właściwości posiada ten owoc? Odpowiedź poniżej.

Bogactwo witamin

Śliwki to źródło wielu minerałów, m.in. potasu wpływającego na pracę serca i obniżanie ciśnienia, magnezu – składnika kości i zębów, żelaza, fosforu czy wapnia. Owoce te są też uznawane za cenne przeciwutleniacze, ponieważ zawierają witaminę E i A. Śliwki charakteryzują się też dużą zawartością witaminy K, odpowiedzialnej za proces krzepnięcia krwi. Natomiast obecność witaminy B sprawia, że ich spożywanie dobrze wpływa na układ nerwowy oraz samopoczucie.

Zalety suszonych śliwek

Suszone śliwki posiadają więcej wartości odżywczych, witamin oraz błonnika niż te surowe. Jednak w takiej postaci mają aż pięć razy więcej kalorii. Mimo tego, nawet będąc na diecie odchudzającej nie musimy wykluczać ich z naszego menu. Są bowiem świetnym zamiennikiem niezdrowych przekąsek, a zjedzenie nawet kilku takich śliwek powoduje uczucie sytości. Ponadto, duża zawartość antyoksydantów i błonnika zmniejsza wchłanianie złego cholesterolu, reguluje pracę układu trawiennego oraz przyspiesza metabolizm.

Śliwki a uroda

Jeśli macie problemy z pękającymi naczynkami, śliwki powinny na stałe wejść do Waszego jadłospisu. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C, która uszczelnia naczynia krwionośne oraz witaminy K, odpowiedzialnej za krzepnięcie krwi – owoce te pomagają w walce z problemem. Kolejną cechą wpływającą na wygląd skóry jest wysoka zawartość przeciwutleniaczy, które nadają cerze zdrowego kolorytu oraz działają wygładzająco. Natomiast zawarte w śliwkach antyoksydanty opóźniają proces starzenia się. Inną zaletą śliwek jest dobry wpływ na układ nerwowy oraz samopoczucie. Jest to zasługą zawartego w nich magnezu oraz witaminy B6, które redukują poziom stresu w organizmie.

Znając właściwości śliwek zarówno świeżych, jak i suszonych nie zapominajmy o włączaniu ich do swojej codziennej diety. Wykorzystajmy również trwający sezon jak najlepiej. W obu postaciach sprawdzą się one świetnie jako zdrowa przekąska w pracy. Take a Fruit w swoich pudełkach oferuje śliwki z dostawą do biur na terenie większych polskich miast. Dzięki temu na pewno nie przegapicie sezonu na te pyszne i zdrowe owoce.