Dodano: 2022-05-16

Ostatnie wpisy:

Orzech włoski - właściwości i wartości odżywcze

To jeden z ulubionych orzechów, chętnie wybierany jako przekąska, składnik bakaliowego miksu, dodatek do deserów, ciast, a nawet kanapek i dań obiadowych! Orzech włoski, bo o nim mowa, jest nie tylko świetnie komponuje się smakowo z wieloma potrawami, ale przede wszystkim - pomaga dostarczać naszemu organizmowi wielu ważnych dla jego funkcjonowania składników. Dobrze więc nie zdawać się na przypadek, że akurat w ulubionej bakaliowej mieszance znajdziemy kilka takich orzechów. Znacznie bardziej rozsądnym podejściem do planowania zdrowej diety będzie świadome uwzględnianie w jadłospisie tego ważnego składnika, jakim jest orzech włoski. Właściwości, jakimi się cechuje, mają pozytywny wpływ na wiele aspektów prawidłowego działania najważniejszych układów naszego organizmu! Dlaczego warto jeść orzechy włoskie? Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym argumentom.

Orzech włoski - krótka historia

Można śmiało orzec, że orzech włoski jest jednym z najpopularniejszych orzechów, szeroko wykorzystywanych na co dzień. Jego historii sięga 2500 lat p.n.e, a nazwa - może być wiele kontrowersji. O ile w Polsce nazwa nawiązuje do Włoch, w niektórych krajach określany jest on jako „orzech angielski”.

Niezależnie od tych określeń, orzech włoski pochodzi z Azji Centralnej, rozprzestrzeniając się na sąsiadujące terytoria. Do dzisiaj, w Kirgistanie znajdziemy całe lasy złożone z drzew orzechowych, w tym - największy tego rodzaju las na świecie, znajdujący się w okolicach miejscowości Arslanbob. Wydane przed dekadą badanie Banku Światowego podawało, że orzechy włoskie zapewniają 16 000 miejsc pracy w Kirgistanie.

Jednak to Chiny są największym producentem orzecha włoskiego. To drzewo, które jest spotykane również dość powszechnie w Polsce, głównie ze względu na łatwość samoistnego rozprzestrzeniania się.

Skąd popularność orzecha włoskiego?

Orzech nie jest wymagającym drzewem, łatwo się rozprzestrzenia - stąd jego duża popularność. Nie mówiąc już o walorach smakowych orzechów włoskich, stanowiących idealny dodatek do wielu różnych potraw. Świetnie sprawdzają się z daniami wytrawnymi, jak choćby makarony, ale też - jako kreatywny i lekko modyfikujący smak element zwykłych kanapek. Orzechowy posmak potrafi odmienić walory smakowe każdej potrawy - oczywiście, w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Ale to dopiero początek! Orzechy są również wykorzystywane do produkcji oleju orzechowego. Ze względu na wysoką zawartość w nim witaminy E, nazywanej witaminą młodości, olej ten jest ważnym składnikiem wielu produktów kosmetycznych.

Wartości odżywcze orzecha włoskiego

Duża popularność i szerokie zastosowanie w kuchni może zachęcać, by bez umiaru sięgać po orzech włoski. Wartości odżywcze z jednej strony - także do tego zachęcają! Z drugiej - ze względu na kaloryczność, zalecają jednak pozostanie przy rozsądnej wielkości porcji.

Ile kalorii ma orzech włoski? W 100 gramach to aż 654 kcal, a więc sporo. Dlatego dobrze uważać z tym, ile naraz tego rodzaju orzechów zjadamy. Lepiej nabierać niewielką porcję na spodek, niż siadać przy komputerze z właśnie otwartą torebką z ulubionymi orzechami.

O ile wartość kaloryczna może nie zachęcać, zdecydowanie odwrotny skutek mają wartości odżywcze, jakie znajdziemy w orzechu włoskim!

Jest bogatym źródłem wielonienasyconego kwasu tłuszczowego omega-6 oraz kwasu omega-3. Ma to szczególne znaczenie dla wegan i wegetarian, którzy nie sięgają po alternatywne, odzwierzęce źródła tych kwasów.

Zawierają też sporo białka - 15,23g w 100g produktu. Ale to nie koniec wartości odżywczych, których dostarcza nam orzech włoski. Znajdziemy w nim również witaminy z grupy B, oraz minerały - takie, jak: potas, fosfor, magnez, cynk, mangan i jod.

Wszystkie te składniki przekładają się na usprawnienie pracy naszego organizmu i jego lepszą formę. Jak konkretnie? Przyjrzyjmy się, jakie pozytywne właściwości niosą ze sobą orzechy włoskie!

Jak orzechy włoskie wpływają na zdrowie?

Omówiliśmy wcześniej najważniejsze właściwości odżywcze orzechów włoskich - czas zastanowić się, jak wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu! Okazuje się, że lista prozdrowotnych funkcji orzechów jest naprawdę długa. Obejmuje wsparcie wielu różnorodnych procesów, pozytywnie oddziałuje na poszczególne układy.

Dlaczego warto jeść orzechy włoskie? Zbiór argumentów „za” i korzyści dla naszego organizmu jest spory.

  • Wspierają układ krążenia - zawarte w orzechach składniki odżywcze pomagają redukować poziom złego cholesterolu LDL.
  • Przekładają się na lepszą praca mózgu - nie bez przyczyny po orzechy warto sięgać w trakcie nauki! Orzechy mają wspierać pamięć, procesy uczenia się i kreatywnego myślenia.
  • Wzmacniają układ nerwowy - to możliwe dzięki zawartości kwasu lanolinowego, a także foliowego i magnezu. Wszytko to przekłada się na uregulowanie pracy układu nerwowego.
  • Łagodzą problemy z trawieniem - w przypadku dolegliwości żołądkowych, świetnie sprawdzają się właściwości przeciwzapalne i odtruwające orzechów włoskich. Warto po nie sięgać na przykład przy biegunkach.

Musimy jednak pamiętać, że orzechy włoskie pozytywnie wpływają też na wygląd skóry i włosów. Nic dziwnego, że są ważnym składnikiem kosmetyków - także tych domowych! Na tym polu mają bowiem szerokie zasługi.

  • Pozwalają cerze odzyskać naturalny blask i zdrowy wygląd - zwłaszcza, gdy zmagamy się z trądzikiem, orzechy, bogate w cynk, wykazujące działanie bakteriobójcze, pozwalają walczyć z niedoskonałościami skóry.
  • Pomagają pielęgnować włosy - po kosmetyki na bazie orzechów włoskich - zarówno takie ze sklepu, jak i domowej produkcji, powinny sięgać osoby zmagające się z łupieżem. Wynika to z łagodzących i przeciwzapalnych właściwości orzecha.

Jak widać, orzechy włoskie znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również - w łazience! W internecie znajdziemy sporo przepisów na domowe kosmetyki z ich wykorzystaniem. Wbrew pozorom, wcierki do włosów przygotują nawet osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z przygotowywaniem kosmetyków samodzielnie, w domowym zaciszu.

 

To bardzo wartościowy rodzaj orzechów - nic więc dziwnego, że praktycznie każdy nie tylko może, ale i powinien włączać je do swojej diety.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że dość powszechna w naszym społeczeństwie jest alergia na orzechy. Jeśli wiemy, że nas ona dotyka, powinniśmy przykładać dużą wagę do napisów na opakowaniach, dotyczących właśnie zawartości orzechów.

Nie ma jednak przeciwwskazań, by po orzechy włoskie sięgały kobiety w ciąży. Przeciwnie, ze względu na zawartość kwasu foliowego oraz kwasów Omega-3 i Omega-6, przyszłe mamy powinny włączyć orzechy włoskie do swojej diety.

Na orzechy za to warto uważać, jeśli jesteśmy na diecie redukcyjnej. Omawialiśmy już wcześniej kaloryczność tego produktu - dobrze więc nie przekraczać dziennej porcji wielkości naszej garści. Pilnowaniu wielkości porcji sprzyja produkowanie orzechów w podziale na takie właśnie niewielkie porcje lub porcjowanie bakalii dostępnych na różnorakich wydarzeniach firmowych. To również ważny element edukacji zdrowotnej pracowników - nie wystarczy wybierać zdrowych produktów, istotna jest również ich ilość w diecie.

Orzechy włoskie to bardzo wartościowy składnik codziennej diety. Spożywane w odpowiednich ilościach, dostarczają organizmowi ważnych składników odżywczych dla jego prawidłowego funkcjonowania. Nie mówiąc już o bogactwie smaków i potraw, jakie można przygotować z ich dodatkiem!