Dodano: 2022-05-05

Ostatnie wpisy:

Jakie jabłka na sok z wyciskarki i sokowirówki?

Przygotowywanie domowych soków to nie tylko frajda dla całej rodziny, ale również sposób na wprowadzenie zdrowych nawyków u wszystkich domowników! Przygotowywanie soków we własnej kuchni ma wiele zalet, a największą z nich jest racjonalne podejście do własnej diety i zadbanie o dostarczanie organizmowi odpowiedniej porcji witamin. Sok jabłkowy to jeden z tych, które najczęściej przygotowujemy samodzielnie - jest pyszny i uwielbiany zarówno przez najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Oprócz doboru sprzętu, którym posłużymy się do jego przygotowania, musimy odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie: jakie jabłka na sok wybrać?

Wbrew pozorom, to decyzja, od której wiele zależy. Dlatego dobrze poświęcić trochę czasu i podjąć ją świadomie, by móc cieszyć się takim sokiem, który przypadnie nam do gustu.

Dlaczego warto przygotowywać domowe soki?

Wraz z rozwojem technologii, wyciskanie domowych soków wróciło do łask! Dużym przełomem okazało się wprowadzenie na rynek wyciskarek wolnoobrotowych, które pozwoliły tworzyć domowe soki ze składników, które nie były obsługiwane przez sokowirówki. Z czasem, wyciskarki stały się coraz bardziej przystępne cenowo - nic więc dziwnego, że moda na domowe soki rozwija się w najlepsze - i bardzo dobrze!

Dlaczego warto przygotowywać soki w domu? Argumentów za tym rozwiązaniem jest naprawdę sporo. Przytoczmy najważniejsze z nich.

 • Bardziej świadome podejście do zdrowej diety - soki pozwalają uzupełnić niedobory witamin i substancji odżywczych, których nie zdążymy zjeść w ciągu dnia. To łatwy i przyjemny sposób na dostarczenie organizmowi tego, co potrzebuje!
 • Edukacja żywieniowa najmłodszych - dzieci najlepiej uczą się przez naśladownictwo. Widząc, jak ich rodzice przygotowują domowe soki oraz uczestnicząc w całym procesie, stosownie do wieku, chętniej będą sięgać po zdrowe napoje, niż te kolorowe i gazowane.
 • Większy wpływ na to, jaki sok przygotowujemy - wybór konkretnych odmian jabłek, a także sprzętu do wyciskania soku, ma bezpośredni wpływ na to, jakiego rodzaju sok otrzymamy - zarówno pod względem klarowności soku, jak i połączeń smakowych.
 • Możliwość tworzenia autorskich połączeń smakowych - zarówno w wyciskarce, jak i w sokowirówce, przygotujemy soki z więcej niż jednego owocu lub owocu i warzywa. Jabłko łączy świetnie się z marchewką, ale nie tylko! Odkrywanie połączeń smakowych, które przypadną nam do gustu, to wielka przygoda i okazja do eksperymentów.
 • Przygotowywanie soków wtedy, gdy mamy na nie ochotę - przygotowywanie soków w domu pozwala na sięganie po nie dokładnie wtedy, gdy chcemy. Soki kupowane w sklepie, zbyt długo przetrzymywane na blacie w kuchni, mogą się po prostu zepsuć. Sok z sokowirówki lub wyciskarki - wypijemy od razu lub w krótkim odstępie czasowym.

To najczęstsze argumenty, przemawiające za tym, by przygotowywać sok w domu.

Najważniejszą kwestią, jaka wynika z wyciskania soku samodzielnie, to duża dowolność wyboru smaku. W przypadku soku jabłkowego - zależy to w dużej mierze od tego, na jaką odmianę jabłek się zdecydujemy! Różnią się one bowiem smakiem, konsystencją, twardością - niektóre z nich lepiej nadadzą się do wyciskarki, a inne - do sokowirówki.

Wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka - który sposób na domowy sok jest lepszy?

 

Zanim przejdziemy do wyboru odmiany jabłek, musimy ustalić, z którego sprzętu będziemy korzystać, by przygotować sok. Zarówno wyciskarka, jak i sokowirówka, mają swoje wady i zalety. Czas im się dokładnie przyjrzeć!

- Dlaczego warto wybrać sokowirówkę?

To sprzęt dla osób, którym zależy, by sok był przygotowany szybko - na przykład po to, by przygotować kilka jego porcji dla dużej rodziny. To również urządzenie, które pozwala wycisnąć najlepszy sok marchewkowy! Jeśli lubimy soki na bazie marchwi, będzie to racjonalny wybór. W końcu - sokowirówki są zwykle tańsze niż wyciskarki wolnoobrotowe. Sok, który dzięki nim powstaje - jest bardziej klarowny.

A wady? Po tej stronie, musimy zanotować przede wszystkim fakt, że sokowirówka nie przygotuje soków z miękkich owoców i warzyw, nie mówiąc o liściastych - zupełnie inaczej niż wyciskarka.

- A co przemawia za wyciskarką?

Także i tutaj mamy sporo mocnych stron! Przede wszystkim, sok przygotowywany za pomocą wyciskarki, zachowuje maksimum witamin i składników odżywczych zawartych w miąższu owoców. Wynika to z unikatowego systemu działania tego urządzenia, które polega na miażdżeniu, a nie rozrywaniu owoców - właśnie w trosce o zachowanie jak największych ilości bezcennych składników.

Kolejną zaletą jest też szerokie spektrum warzyw i owoców, a nawet ziół, z których możemy przygotowywać soki. Miękkie? Liściaste? Nie ma problemu! Dodatkowo, wyciskarki oferują często wiele innych funkcji, oprócz samego przygotowywania soku, stając się ważnym pomocnikiem w każdej kuchni.

Sok, który powstaje w wyciskarce, jest naturalnie mętny i gęsty.

Czy to rozwiązanie ma w ogóle jakieś wady? Musimy do nich zaliczyć zwykle wyższą cenę niż w przypadku sokowirówki, a także - dłuższy czas powstawania soku.

Wiemy już, czym różnią się oba najpopularniejsze urządzenia, jakie mają wady i zalety. Czas przejść do polecanych odmian jabłek, z których przygotujemy smaczny sok - tak w sokowirówce, jak i wyciskarce wolnoobrotowej.


Jakie jabłka na sok z wyciskarki?

 

Zacznijmy od wyciskarki! Tutaj, oprócz jabłkowych pewniaków, jak Ligol, sprawdzą się również miękkie odmiany jabłek, z gęstym miąższem. Jakie konkretnie?

 • Jonagold
 • Szampion
 • Lobo
 • Macintosh
 • Cortland


Musimy pamiętać, że miękkie odmiany, jak Cortland czy Jonagold sprawiają, że powstały sok jest bardzo gęsty - jeśli nie jesteśmy do takiego rodzaju soku przekonani, możemy wybrać twardsze jabłka, jak choćby wspomniane wcześniej Ligole.

Jakie jabłka do przygotowania soku z sokowirówki?

 

Tutaj rekomendacje wyglądają inaczej - warto sięgać po jabłka twarde, ale soczyste. Bezwzględnie króluje tutaj Ligol. Ale czy tylko?

Dobrze sprawdzą się również:

 • Szampion
 • Golden Delicious
 • Gala


Oczywiście, wybór konkretnej odmiany zależy od preferencji smakowych. Przykładowo, Ligol czy Szampion są dużo słodsze niż Cortland czy Lobo. Powinniśmy więc zwraca też uwagę na to, jak smakują konkretne jabłka, a nie tylko na to, czy są miękkie czy twarde - w ten sposób przygotujemy taki sok, który najlepiej trafi w nasze gusta!