Dodano: 2017-08-22

Ostatnie wpisy:

4 sposoby na zdrowie w pracy

Praca większości z nas to kilkugodzinny wysiłek umysłowy przed komputerem. Siedzący tryb życia, mniej ruchu i czasu na posiłek to najczęstsze powody towarzyszących nam dolegliwości. Czy mimo to da się zadbać o zdrowie w pracy? Oczywiście, że tak! Przedstawiamy 4 sposoby na zdrowie w pracy.

 

  1. Ruch to podstawa

Uważasz, że w biurze nie ma czasu na ruch? Nic bardziej mylnego. Nawet kiedy nasz dzień wiążę się z ośmiogodzinnym siedzeniem przed komputerem. Wystarczy zamiast windy używać schodów, a także co dwie godziny robić sobie pięciominutowe przerwy, które poświęcimy na spacer po biurze. Takie nawyki wprowadzą nasze ciało w ruch, przyśpieszą spalanie tkanki tłuszczowej oraz pobudzą działanie szarych komórek podczas pracy.

  1. Zamień gazowane na niegazowane

Na naszym biurku, oprócz komputera i akcesoriów biurowych, stoi  także szklanka z ulubionym napojem. Zazwyczaj rano jest to kawa lub herbata, natomiast później wielu z nas  sięga po napoje gazowane i słodzone soki. Jak się okazuje, istnieją zarówno smaczne jak i dużo zdrowsze zamienniki. Chociażby woda czy naturalne soki. Nie musimy przynosić ich z domu, na terenie największych miast w Polsce dostępna jest dostawa soków do biur np. ta od Take a Fruit, którzy jako pierwsi w Polsce zaproponowali codzienną dostawę świeżych soków dla pracowników.

Jedz mniej, ale regularnie

Brak motywacji w ciągu pracy jest często skutkiem nieregularnego odżywiania. Co więcej, brak regularnych posiłków powoduje podjadanie. Początkowo podjadamy z powodu uczucia głodu aż w końcu staje się to naszym nawykiem. To z kolei nie tylko źle wpływa na nasze samopoczucie, ale także na naszą wagę. Stara zasada mówi: jedz mniej, ale częściej. Dlatego też warto wprowadzić zasadę spożywania posiłku co ok. 3 godziny. Wiele osób tłumaczy brak regularnego odżywiania brakiem czasu. Jak się okazuje także najbardziej zajętym osobą udaje się sięgać regularnie po gotowe przekąski. Warto jednak pamiętać aby były one zdrowe.

  1. Postaw na zdrowe przekąski

To co jesz, wpływa nie tylko na wagę, ale również na samopoczucie i wydajność w pracy. Posiłki i przekąski, które zawierają dużą ilość tłuszczu i cukru na dłuższą metę obniżają poziom energii i wywołują uczucie senności i zmęczenia. Dlatego niezwykle ważne jest to, co jemy w pracy. Warto zamienić batony i inne przekąski z automatu na coś równie smacznego i zdrowego np. krojone owoce, warzywa czy gotowe zestawy pysznych bakalii. Co więcej coraz częściej czekają na nas w biurze. Zewnętrzne firmy dostarczają nie tylko soki o których wspominaliśmy, ale także świeże warzywa i owoce do biur a także bakalie. Firma Take a Fruit dla pracowników biur przygotowuje także gotowe mixy krojonych warzyw i owoców. Warto zrobić im trochę miejsca na biurku.

 

Brak czasu, napięty harmonogram, stres i siedząca praca nie skazuje nas na niezdrowy tryb życia. Wystarczy sukcesywnie zmieniać stare nawyki które sprawią, że na stałe zmienimy nasz tryb życia. Pamiętajmy, aby dbać o swoje zdrowie cały czas, także w pracy – jak widać możnaJ