Dodano: 2019-01-23

Ostatnie wpisy:

Bataty – właściwości i zastosowanie

Jeszcze kilka lat temu niewiele osób słyszało o batatach. Obecnie jednak stają się coraz popularniejszym dodatkiem lub składnikiem potraw. Warto zatem poznać ich właściwości odżywcze i zdrowotne, ponieważ zawierają ich więcej niż tradycyjne ziemniaki.

Źródło witamin i minerałów

Bataty, znane też jako słodkie ziemniaki, przywędrowały do Europy z Ameryki Środkowej. Na świecie istnieje prawie 400 odmian, różniących się kolorem skórki i miąższu. Każda z nich posiada inne właściwości – fioletowa zawiera przeciwutleniacze w postaci antocyjanów, natomiast czerwona jest świetnym źródłem likopenu – związku, który zmniejsza ryzyko chorób serca. Bataty z żółtym miąższem posiadają karotenoidy, w tym luteinę, która bardzo dobrze działa na wzrok.

Słodkie ziemniaki są bogate w takie minerały jak: fosfor, potas, żelazo, wapń czy magnez. Zawierają także witaminę C, E, witaminy z grupy B oraz kawas foliowy.

Jedz na zdrowie

Podobnie jak orzechy, bataty mają bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie mózgu oraz poprawę pamięci. Dzieje się tak za sprawą zawartych w nich antocyjanów, czyli silnych przeciwutleniaczy, które występują w batatach o fioletowym miąższu. Słodkie ziemniaki są również bogatym źródłem karotenoidów i karotenów, w tym luteiny. Najwyższa zawartość tej substancji, odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie wzroku, znajduje się w odmianie z żółtym miąższem.

W słodkich ziemniakach występuje także duża zawartość witaminy A w postaci beta-karotenu. Substancja ta korzystnie wpływa na funkcjonowanie wzroku, poprawia wygląd i kondycję skóry oraz wzmacnia odporność.

Zastosowanie w kuchni

Słodkie ziemniaki można wykorzystywać w sztuce kulinarnej niemalże w ten sam sposób co ziemniaki tradycyjne. Doskonale smakują w postaci pieczonej, gotowanej czy grillowanej. Są one również zdrowym odpowiednikiem chipsów. Ze względu na swój słodki smak i konsystencję, świetnie sprawdzają się jako główny składnik ciast i deserów, a także zup czy past. Co ciekawe, w krajach azjatyckich popularne jest wykorzystywanie nie tylko bulw, ale także liści.

 

Jak pokazują powyższe przykłady, bataty to nie tylko smaczny składnik lub dodatek do licznych potraw, ale także produkt o wielu właściwościach zdrowotnych i odżywczych. Warto zatem, aby zaczęły częściej gościć w naszym menu oraz zastępowały niezdrowe i wysokokaloryczne przekąski.