Dodano: 2018-07-18

Ostatnie wpisy:

Brzoskwinie – wakacyjne źródło witamin

Brzoskwinie to owoce, które w Chinach uprawiano już 4 tys. lat temu. Obecnie są dostępne i znane niemal na całym świecie. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko świetnemu smakowi i zapachowi, ale także bogactwu witamin i minerałów. Mimo, że brzoskwinie są dostępne przez cały rok, w różnej postaci, to właśnie latem sięgamy po nie najczęściej. Warto zatem wiedzieć jakie cenne składniki posiada ten smaczny i zdrowy owoc.

Wartości odżywcze

Brzoskwinie najlepiej jeść ze skórką, ponieważ właśnie w niej zawartych jest najwięcej cennych witamin i minerałów. Owoce te są bogatym źródłem witamin z grupy A, C, B, E i K. Natomiast minerały w nich zawarte to fosfor, potas, magnez, żelazo i wapń. Brzoskwinie zawierają też bor, czyli pierwiastek, który zwiększa stężenie estrogenu w organizmie. Ze względu na zawartość kwasu foliowego, również kobiety w ciąży nie powinny wykluczać ich z diety.

Coś dla zdrowia

W 90% brzoskwinie składają się z wody, przez co działają moczopędnie. Ta właściwość sprawia, że pozytywnie wpływają na pracę układu moczowego i nerki, a także oczyszczają organizm z toksyn. Polecane są też osobom z nadciśnieniem i wysokim cholesterolem, gdyż nie zawierają sodu ani tłuszczu. Ponadto, zawarty w brzoskwiniach błonnik usprawnia trawienie. Kolejną grupą, która powinna uwzględnić ten owoc w swojej diecie są osoby zmagające się z anemią, ponieważ brzoskwinie zwiększają produkcję czerwonych krwinek.

Piękna skóra

Regularne jedzenie brzoskwiń z pewnością poprawi stan naszej skóry. Mają one bowiem właściwości odświeżające i tonizujące, a także są bogatym źródłem beta-karotenu poprawiającego koloryt skóry. Dzięki nim nasza cera będzie bardziej jędrna, co jest zasługą witaminy C, zwiększającej produkcję kolagenu. Pozbędziemy się na niej także oznak zmęczenia i stresu. To właśnie witamina B zawarta w brzoskwiniach działa na nasz organizm kojąco, zmniejszając poziom stresu.

Znając właściwości brzoskwiń włączmy je do swojego menu, szczególnie latem, gdy mamy dostęp do tych świeżych i soczystych owoców. Dzięki dostawom owoców do biura, możliwym dzięki firmom takim jak Take a Fruit, nawet w miejscu pracy nie musimy rezygnować z ich jedzenia. Zamieńmy więc niezdrowe przekąski na smaczną porcję zdrowia.