Dodano: 2018-08-30

Ostatnie wpisy:

Jabłka i gruszki – zalety polskich jesiennych owoców

Jabłka i gruszki to jedne z najpopularniejszych owoców w naszym kraju. Ich smak, dostępność oraz bogactwo witamin i minerałów sprawiają, że cieszą się popularnością przez cały rok. Jak wpływają na zdrowie i jakie cenne składniki posiadają? O tym poniżej.

Gruszki – naturalne źródło potasu

Są to jedne z nielicznych owoców zawierających jod, czyli minerał wpływający na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Kolejnym pierwiastkiem występującym w gruszkach jest bor, który pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Ponadto, gruszki to niezastąpione źródło potasu, który obniża ciśnienie krwi. Dzięki niemu owoc ten zapobiega rozwojowi nadciśnienia i miażdżycy oraz chroni przed udarami mózgu. W gruszkach znajdziemy również wiele innych minerałów takich jak: żelazo, magnez, wapń czy fosfor. Zawierają także witaminy z grupy B, witaminę A, C i PP. Mimo powszechnie panującej opinii, gruszka nie jest ciężkostrawna, dlatego może być spożywana również przez osoby zmagające się z problemami układu trawienia. Należy pamiętać, że najwięcej cennych składników zawartych jest w skórce. Najlepiej też spożywać twardsze owoce, które nie są w pełni dojrzałe, ponieważ wraz z dojrzewaniem maleje ilość kwasów octowych, natomiast wzrasta zawartość cukrów.

Jabłka i ich właściwości odżywcze

Istnieje wiele odmian jabłek: słodkie, kwaśne, różniące są konsystencją i aromatem. Dlatego też, na pewno każdy znajdzie wśród nich swój ulubiony smak. Ważną zaletą jabłek jest duża zawartość witaminy C, wzmacniającej układ odpornościowy. Watro więc pamiętać o włączeniu tego owocu do swojej diety szczególnie jesienią, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na infekcje i wirusy. Pamiętajmy również, że najwięcej witamin jest pod skórką. Tam też znajdują się duże ilości pektyny – związku, który oczyszcza organizm z trujących substancji. Pektyna zmniejsza również wchłanianie cholesterolu, przez co chroni nas przed miażdżycą i zawałem. Jabłka są również bogatym źródłem błonnika, dzięki czemu korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego. Natomiast dzięki zawartości zasadowych soli mineralnych odkwaszają organizm.

Zastosowanie w kuchni

Duży wybór odmian zarówno gruszek, jak i jabłek sprawia, że owoce te mają szerokie zastosowanie w kuchni. Najpopularniejsza gruszka – klapsa najlepiej smakuje spożywana na surowo lub jako składnik kompotów i deserów, ze względu na swój słodki miąższ. Dżemy i konfitury najlepiej przyrządzać z nieco mniej soczystych odmian, o lekko winnym smaku, na przykład z lukasówki. Poza przetworami i deserami, gruszki świetnie sprawdzają się jako dodatek do mięs czy sałatek.

W przypadku jabłek, na surowo najlepiej smakują odmiany soczyste i słodkie, często nazywane deserowymi, takie jak: logo, ligol czy rubin. Do przetworów lub szarlotki najlepiej wybrać kwaśne odmiany – renety lub antonówki. Owoce te świetnie sprawdzają się również jako dodatek do mięs. Szczególnie popularne jest podawanie ich z pieczoną kaczką.