Dodano: 2016-08-04

Ostatnie wpisy:

Przeciwutleniacze zawarte w owocach i warzywach

Tekst pochodzi z bloga naszego partnera Edukacja Żywieniowa.PL.

Owoce i warzywa nawadniają nasz organizm oraz dostarczają niezbędnych składników mineralnych, witamin, błonnika i substancji bioaktywnych. Dzięki jedzeniu odpowiedniej dawki owoców i warzyw jesteśmy zdrowsi, a także zachowujemy młodość i piękno.

Wolne rodniki

Witaminy C i E chronią nasz organizm i regulują funkcjonowanie tkanek, chociaż same ich nie budują. Przeciwutleniacze zabezpieczają nasz przez „wolnymi rodnikami”, które przyspieszają proces starzenia się.

Wolne rodniki mają wysoka aktywność chemiczna, ponieważ utleniają każdy związek, z którym mają kontakt, przez co niszczą nasze DNA, białka i błony komórkowe. Aby temu przeciwdziałać, należy spożywać odpowiednią ilość owoców i warzyw.

Zdrowe odżywianie sprawia, że procesy starzenia spowalniają. Jedzenie owoców i warzyw jest zatem wspaniałą terapią anti-ageing. Zatem, które owoce najlepiej chronią nas przed starzeniem?

ORAC czy RAK?

Również nowotwory rozwijają się przez „reakcje wolnorodnikowe”. Mają one wpływ na rozwijanie się problemów z układem krążenia oraz chorób zapalnych. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ilość antyoksydantów w diecie.

Najlepszymi przeciwutleniaczami są kolorowe warzywa i owoce. Czym zatem jest wspomniany w tytule ORAC, czyli Oxygen Radical Absorbance Capacity? To zdolność pochłaniania wolnych rodników.

Warto też pamiętać, że warzywa mają więcej witamin i składników mineralnych niż owoce. Owoce natomiast są dużo lepsze jeśli chodzi o ochronę tkanek przed wolnymi rodnikami.

Ważną wskazówką, o której należy pamiętać jest to, że produkty o największym indeksie ORAC są najczęściej intensywnie czerwone, zielone lub niebiesko-czarne.

Pamiętajcie, że owoce i warzywa pozwolą zachować ci piękność i młodość na dłużej. Dlatego też stanowią podstawę piramidy żywieniowej. Pamiętaj zatem, aby spożywać 5 porcji warzyw i owoców dziennie.

Również w pracy pamiętaj o zdrowym odżywianiu. Dostarczanie owoców i warzyw do biur to także dobry sposób na motywowanie pracowników. Poprawią one zdrowie i samopoczucie pracowników.

Skorzystaj z oferty Take a Fruit i dostarczaj owoce do miejsca pracy.

Więcej na www.edukacjazywieniowa.pl