Dodano: 2016-02-24

Ostatnie wpisy:

Dieta dla mózgu

Nasz mózg podczas pracy wymaga odpowiedniego paliwa, na które składają się nie tylko tłuszcze, ale także proteiny, węglowodany oraz witaminy – szczególnie A, C, E i wszystkie z grupy B. Tych ostatnich najwięcej znajdziemy w pełnym koszu owoców, które powinny towarzyszyć nam nie tylko w domu, ale i w biurze.

Klucz do sukcesu

To właśnie owoce w pracy niezmiernie przyczyniają się do efektywnego funkcjonowania naszego mózgu przez większość dnia. Ten fakt potwierdza nowa Piramida Żywienia i Aktywności Fizycznej, w której warzywa i owoce awansowały na drugie miejsce. Kuszące słodkie bułeczki, ciastka, słone przekąski – po nie sięgamy najczęściej. To z kolei przyczynia się do osłabienia naszej koncentracji, rozdrażnienia, senności i braku logicznego myślenia. Jak więc poprawić naszą dietę w pracy?

Najważniejsze – dobre nawyki

Po pierwsze staraj się jeść  5 posiłków dziennie i o stałych porach. Oczywiście jest to trudne, szczególnie w pracy, kiedy towarzyszy nam pośpiech i stres. Jednak warto pamiętać, że kiedy zdarzy się przegapić porę posiłku należy go nadrobić  – zjeść później. Po drugie, wskazany jest umiar – zbytnie obciążenie żołądka, a także długie godziny bez jedzenia powodują spadek koncentracji o 20% oraz senność i rozdrażnienie. Cały sekret polega na tym, żeby utrzymać poziom energii i węglowodanów, a co za tym idzie, prawidłową pracę naszego mózgu.

Zdrowe wspomaganie 

Po trzecie i najważniejsze zadbaj o to, by dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych witamin. Dlatego też zastąp wysokokaloryczną drożdżówkę lub batonika zdrową przekąską. Idealnym zamiennikiem jest kosz owoców i warzyw. Chrupanie warzyw i owoców dostarczy nam tyle samo przyjemności, a dla tych, którym to nie wystarczy, polecamy dodatkowo oblać je jogurtem naturalnym, połączyć z granolą czy gorzką czekoladą.  To idealne paliwo dla naszych neuronów, których zadaniem jest odpowiednio przewodzić impulsy nerwowe. Zapobiegaj niedoborom witamin – korzystaj z sezonowych produktów. Pamiętaj również  o dostarczaniu organizmowi naturalnych soków i wody. 82% mózgu to woda – to właśnie od niej zależy szybkość, a przede wszystkim jakość naszego myślenia.

 

Nie od dziś wiadomo, że na pamięć i koncentrację wpływają nie tylko geny, ale także to, co każdego dnia ląduj na naszych talerzach. Nie trzeba wiele, by zadbać o siebie w pracy. Wystarczą owoce i warzywa, a w pakiecie dostaniesz jeszcze lepsze samopoczucie i zgrabną sylwetkę.