Dodano: 2016-06-29

Ostatnie wpisy:

Owocowe ufo

Kilka słów o historii

Wszystko zaczęło się w Chinach, skąd z początkiem XIX wieku przywędrowały do Anglii i USA. Do dziś uprawiane są w Ameryce Północnej, Meksyku, Hiszpanii, Francji i Argentynie. Mimo wszystko, najbardziej popularne są w Chinach, gdzie nazywane są „Pantao”. Dla naszego klimatu najlepsza jest odmiana powszechnie nazywana „Saturn

Specyfika smaku

Większość osób uważa brzoskwinie za smaczne, jednak niektórzy mówią że są zbyt słodkie i mdłe. Dzięki oryginalnemu kształtu i niepowtarzalnemu smakowi nadają się do bezpośredniego spożycia. Okazuje się, że im jaśniejsza jest barwa skórki owocu, tym słodszy jest jego miąższ. To idealne rozwiązanie, kiedy w pracy nie mamy czasu na pokrojenie, bądź obranie owoców.

Ufo pełne właściwości

Brzoskwinia płaskoowocowa bogata jest w witaminę A, potas, niacynę i fosfor. Zawiera także kwas foliowy, żelazo, biotynę, magnez i wapń. Jest także niskokaloryczna, pobudza soki trawienne, co wpływa na pracę całego układu pokarmowego. Dzięki właściwościom oczyszczającym, wspiera pracę metabolizmu. Ogromna ilość witaminy A ma zbawienny wpływ na odświeżenie naszej skóry. Dodatkowo zawiera karotenoidy, które posiadają odmładzające właściwości. Stąd też jest idealna dla kobiet, które cenią sobie zdrowy wygląd.

Właściwości odżywcze, niepowtarzalny smak i unikalność to powody dla których warto sięgać po ten rodzaj brzoskwini. Możecie je znaleźć w wakacyjnych pudełkach Take a Fruit. Nie zapominajcie o świeżej dostawie owoców do biur i cieszcie się nią. Szczególnie latem, kiedy na Waszych biurkach goszczą sezonowe pyszności!:)